Idealny laptop 1998-2001?

Sprzęt Heretic 06-07-2014 3512 5
06-07-2014 10:48   (Edytowano: 06-07-2014 10:52 )
Szukam laptopa, który miałby:

pentium II powyżej 366 MHz albo szybszego Celerona,
raczej nie Pentium 3 bo mam jednego takiego i cholernie się grzeje, a wolałbym żeby był w miarę chłodny i dało się go trzymać na kolanach.
Chyba że są jakieś wersje ultra low voltage. Albo jakiś inny procesor o podobnych parametrach.

Do tego sterowanie touchpadem (więc nie thinkpady), matryca 800x600 TFT (koniecznie, i tylko taka rozdzielczość), 12.1 albo 13 cali, nie większy.

Kompatybilność z Sound Blasterem, zarówno dźwięk jak i MIDI, może być na poziomie sterowników do Win 95/98, nie musi być sprzętowa.

Akcelerator 3D jakikolwiek, taki żeby DirectX 3D go wykrywał. Fajnie by było gdyby skalowanie nienatywnej rozdzielczości było z filtrowaniem obrazu, bo starsze laptopy dają strasznie rozpikselowany obraz.

Do tego najlepiej żeby jednocześnie miał napęd CD-ROM oraz dyskietek.


Jakby ktoś był w stanie podać jakieś przykładowe modele, które spełniają powyższe wymagania, to byłoby miło ;)


Mam kilka fajnych laptopów z 486 i pentium I, ale szukam teraz czegoś z ery 3D, co jednocześnie byłoby kompatybilne ze starszymi grami i programami (czyli właściwie o ten nieszczęsny sound blaster się rozchodzi, bo w tych laptopach już AC 97 montowano).
Posiadam Della CPi, 366 MHz, generalnie jest spoko, ale posiada emulację tylko dźwięku a nie MIDI, a poza tym obraz przy 3D trochę w nim szarpie bo nie ma akceleratora. Mam też Della CPX z pentium 3, który posiada wszystkie wymienione atuty, poza tym że jest wielki rozmiarowo, ma matrycę 1024x768 i mocno się grzeje, te pentium 3 to chyba były procesory takie same jak w stacjonarnych komputerach. Chyba Compaq Presario 1200 z AMD K6 wydawałby się dobrą opcją, ale trudno z dostępnością. Ale ciekawy jestem też innych modeli.
09-07-2014 11:10   (Edytowano: 09-07-2014 14:28 )
Uwaga będzie offtop:
Sam się grzejesz. ;x Przy graniu w WA/Sonica DX, jest zimna jak lód, Toshiba Portege 4010.
09-07-2014 13:04
Uwaga będzie offtop:
Sam się grzejesz ;x
Przy graniu w WA/Sonica DX
Jest zimna jak lód, Toshiba Portege 4010


Ty wiersze piszesz, że przerzutni co chwilę używasz, nie kończąc zdania?

Odnośnie tematu to nie jestem aż tak obeznany w różnych modelach laptopów, aby coś polecać konkretnego :P. Ale to, że P3 się grzeje to rzeczywiście kwestia danego notebooka, a nie procesora samego w sobie. Miałem Compaq Armadę M700 (aktualnie ma ją skrzyp bodajże) i nie odczuwałem, żeby się specjalnie grzała. Co do Presario 1200, wszystkie oferty bez zasilacza:

http://allegro.pl/compaq-presario-1200-sprawny-i4382264393.html
http://allegro.pl/compaq-presario-1200-sprawny-i4398829316.html
http://allegro.pl/hp-compaq-presario-1200-sprawny-bosd-i4401821703.html (na BSODzie widać: INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE, czyli mogło pójść na przykład MFT - tutaj może pomóc regeneracja bad sectorów, ale bez gwarancji, że zadziała; o ile reszta sprzętu sprawna)
Trochę pfcode'a i technika się gubi.. ~ Aveo, 2015
09-07-2014 14:31   (Edytowano: 09-07-2014 14:33 )
Peefkot napisał(a):
Ty wiersze piszesz, że przerzutni co chwilę używasz, nie kończąc zdania?

Poprawione.

Peefkot napisał(a):
P3 się grzeje to rzeczywiście kwestia danego notebooka, a nie procesora samego w sobie

Toshiba Poretege 4010

Przepraszam za offtop. ;x

Edycja: co do tego bsoda, to ja tak miałem po resecie jak się laptop zaciął, ale dysk 100% sprawny, musiało coś się spsuć.
09-07-2014 14:43   (Edytowano: 09-07-2014 14:45 )
Znalazłem ogłoszenie z laptopem marki Actina 7233 (a raczej brandu a nie marki, bo pod kilkoma różnymi to było sprzedawane) z matrycą 12,1 TFT, Celeron 750 mhz z możliwością wymiany, chipset Sis 630 czyli akcelerator 3D plus emulacja sound blastera i nawet sterowniki pod dos (z tego co doczytałem ma dwie karty dźwiękowe, jedną specjalnie pod dosa). Zresztą miałem kiedyś laptopa z takim układem i był całkiem wydajny. Dysk ma prawdopodobnie walnięty ale i tak mam swój, Travelstar 20 GB który cenię za to że jest totalnie bezgłośny, a ze starymi dyskami to bywa różnie :p

Tak to ma wyglądać: http://images65.fotosik.pl/738/1719db334eb68cc7med.jpg

Niby niemarkowy ale zapowiada się ciekawie. Zaklepałem go sobie ale za tydzień dopiero odbiorę bo na wczasy jadę.  Ściągnąłem obraz płyty z dokumentacją i sterownikami - co ciekawe są pełne techniczne rysunki złożeniowe, schematy elektroniczne wszystkich elementów z opisami, instrukcja naprawiania z opisami co trzeba sprawdzić oscyloskopem, co przelutować i tak dalej - nie jak w zwykłym service manualu że jest informacja typu wywal ten moduł i włóż nowy :p Pierwszy raz widzę żeby taką dokumentację dawać konsumentowi :D


A co do tej toshiby - ona ma pentium M więc pewnie ma obniżone napięcie :p


A tamtym presario 1200 za 49 zł się interesowałem ale odpada ze względu na matrycę DSTN, nic na tym się nie da robić bo jest ogromny motion blur.
13-07-2014 12:56
Lapek dosyć podobny do mojego Compaq Notebook 100. Ale może być

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.