Skąd brać stare komputery?

Giełda azdoo35 09-10-2013 8922 18
09-10-2013 18:37
Cześć wszystkim. Takie pytanie, w jaki sposób budowaliście kolekcje swojego sprzętu - pytanie zwłaszcza do ludzi, którzy posiadają znaczne ilości takiego sprzętu. Giełdy, allegro, piwnice sąsiadów i rodziny czy po prostu mieliście je od zawsze? ;)
09-10-2013 20:07
azdoo35 napisał(a):
Cześć wszystkim. Takie pytanie, w jaki sposób budowaliście kolekcje swojego sprzętu - pytanie zwłaszcza do ludzi, którzy posiadają znaczne ilości takiego sprzętu. Giełdy, allegro, piwnice sąsiadów i rodziny czy po prostu mieliście je od zawsze? ;)

Allegro, nikt u mnie nie posiadał pc przed 21 wiekiem, a pierwszy to był jakiś optimus :>, drugi P4 1.60GHz, do dziś go mam.
09-10-2013 20:29
Głównie wymiany ze znajomymi, czasami coś ze szkoły da się załatwić.
Trochę pfcode'a i technika się gubi.. ~ Aveo, 2015
10-10-2013 07:40
Znajomy – nieraz niebywała kopalnia złota. Jeżeli któryś z Twoich znajomych pracuje za granicą (np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji itp.), to spytaj się lub poproś go, czy nie mógłby czasem znaleźć gdzieś jakiegoś wystawionego przed dom działającego sprzętu. Nierzadko można trafić na nie lada gratkę, a swoją Aptivę zdobyłem tym sposobem zupełnie za darmo (z tym, że akurat w swoim przypadku w ogóle nie musiałem o to nawet ubiegać – komputer sam przyszedł do mnie :D). Tutaj zdjęcia mojego „zabytkowego” peceta: http://www.flickr.com/photos/pecet_full/sets/72157635696382853/.
11-10-2013 17:42
Znajomi
Znajomi znajomych
Znajomi znajomych znajomych
"śmiecionurkowie" na pchlich targach (rzadko)
itd.
Na Allegro jest kociokwik cenowy, źródła typu kasacja z firm wyczerpały się, więc złomy również.
11-10-2013 22:08
Targowiska i znajomi :P Zwłaszcza w Warszawie to Wolumen i giełda na Olimpii i dawna giełda akwarystyczna[?] na Kole. Oraz Allegro i Gumtree ;)
Toshiba 315CDT, +64MB RAM, 32GB SSD HDD
SX 64, +60KB RAM, SD2IEC, JiffyDOS, C=1581
NES/Pegazus/Famicom
12-10-2013 14:43
Czyli na budowanie od podstaw kolekcji starych komputerów jest teraz trochę za późno?
12-10-2013 14:54
Dlaczego "za późno"? Masz: allegro, gumtree, tablica.pl, rodzina, znajomi, szkoła, targowiska, "Giełda" na starepro.info ;)
Trochę pfcode'a i technika się gubi.. ~ Aveo, 2015
14-10-2013 14:59
U mnie zazwyczaj nie działają znajomi.. A łut szczęścia. Kilka komputerków uratowałem przed utylizacją, jeden dostałem od znajomego, tak samo PSX, ale z kolei C64 (jak okazało się - nie działające) od kuzyna.
Na allegro nawet nie zaglądam, bo ceny często są brane, za przeproszeniem, z d*py.
07-11-2013 16:23
MCbx napisał(a):
Znajomi
Znajomi znajomych
Znajomi znajomych znajomych
"śmiecionurkowie" na pchlich targach (rzadko)
itd.
Na Allegro jest kociokwik cenowy, źródła typu kasacja z firm wyczerpały się, więc złomy również.



w 200% mogę się zgodzić. swoją kolekcję mam właśnie uzbieraną w sposób podany przez MCbx czyli znajomi znajomi i jeszcze raz składowisko sprzętu do utylizacji w komputroniku (cóż moi znajomi siedzą w branży :P )
Poza tym allegro, choć ceny naprawde przyprawiają o ból d*py, mozna czase coś ustrzelić za grosze (jak moja minikolekcja palmtopów)
07-11-2013 17:54

[...]można czasem coś ustrzelić za grosze (jak moja minikolekcja palmtopów)

Lub moja Toshiba 300CDS za 50zł :).
31-01-2014 20:59
Znajomi, wymiany, rodzice [lol, http://olatheskunk.pl/computers/Bentenmaru.html ], jeszcze nie kupowąłam na portalach, ale pewnie rtaczej poszukałabym na eBayu.

Zaglądam też czasami na giełd.e Nekochana i 68kmla.
17-04-2015 22:59
A ja zadam pytanie właśnie odnośnie źródeł skąd brać stare komputery i laptopy - miałem zakładać nowy, jednak stwierdziłem że tu może lepiej będzie spytać.
U mnie za tydzień będzie zbiórka elektrośmieci. Postanowiłem, że zapuszczę się wtedy i może uda się znaleźć jakiś stary komputer albo laptop.
I tu jest właśnie problem w postaci ludzi którzy by tego pilnowali (raczej nie sądzę, żeby takie kontenery były pozostawione bez nadzoru), i w związku z tym mam pytanie, a mianowicie co powinno się powiedzieć takiej osobie? Jak wam się wydaje - czy jeżeli powiem że chciałbym taki komp albo lapek do kolekcji, i bym powiedział o swym zainteresowaniu informatyką, to wtedy wystarczy czy trzeba coś kombinować? A może po prostu brać bez żadnego pytania, albo pytać ludzi znoszących stare kompy o odstąpienie takiego?
Niestety, na aukcje internetowe nie mam kasy, ziomki też nie bardzo mają skąd ogarnąć takich staroci. Za wszelkie porady dzięki.

Ale żeby nie było że offtopic: pchli targ, ziomki, aukcje.
Kolekcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
17-04-2015 23:28
Cebuliona i Kajaka mam od rodziny, Game Boya dostałem od znajomego

Z oprogramowaniem w oryginalnych opakowaniach jest nieco ciężej, na razie mam tylko MKS_vir na 3 dyskietkach, bo gimnazjum kiedyś go używało. Jeszcze powinno tam leżeć parę innych kopii MKS_vir, Windows 98 (w oryginalnej folii OEM!), wielkie pudło z Turbo Pascalem 7 i parę innych programów, które chętnie bym przygarnął... Ale jak je wyciągnąć, nie wiem ;d
GG: 6860269
19-04-2015 16:33
Autumn81702, zapytałem się znajomego, który pomaga w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach i oto jego odpowiedź:
Jak jest zbiórka elektro śmieci, to trzeba zrobić wyprawkę.
Wyciąganie z firm/instytucji jest ciężkie - papiery / znajomość kogoś, kto utylizuje sprzęt
Na gębę to może uda się od prywaciarza, choć pewnie zaraz będzie "skoro ktoś takie coś chce, to zapewne jest to coś warte" i w ten sposób za gołą A500 / C64 w nieznanym stanie nawet śpiewają po 200zł...
GG: 6860269
19-04-2015 19:55
Dzięki za info, na pewno się przyda. Jeszcze spytam o tą "wyprawkę" - w jakim sensie? Rozmyślałem nawet żeby wziąć jakiś zbędny elektrośmieć z domu i go wywalić, i przy okazji zgarnąć sobie jakiś stary lapek albo komp, ale nie wiem czy to ma prawo wypalić...
Kolekcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
20-04-2015 09:51
zaleznie od firmy ktora sie tym zajmuje mozna sie dogadac, czasem trzeba dac na flaszke, czasem nie, czasem placisz za kilogram a czasem przepisy firmy zabraniaja redystrybucji sprzetu. mialem kulka przypadkow gdzie np a1200 poszla di mlyna bo panowie nie mogli sprzedac. osobiscie czasem odwalam dumpsterdiving w okolicach 5-6 rano w dzien wystawki. upolowalem juz 2 kompy 286 w stanie srednim i wrak amigi 600. za miesiac znowu poluje :)

btw, mozesz podejsc do komputronika popytac o stary sprzet. udaje sie czasem wyrwac za grosze
11-01-2016 21:38   (Edytowano: 01-07-2017 15:51 )
U mnie alledrogo, piwnica i kopalnia złota, czyli jeden z moich wujków, który wybiera się w tripy na osiedle i przynosi z nich często fajne sprzęty (trafiły mi się takie komputery jak atari 65xe czy c64). Poza komputerami, raz dostałem cassette deck z unitry (model M7008), który świenie nadaje się do nagrywania oraz odsłuchu kaset.
i like trains
25-01-2017 00:46   (Edytowano: 25-01-2017 00:46 )
Witam! Pracowałem kiedyś w zakładzie, który likwidowano - z magazynów wyciągnięto i zutylizowano masę starego sprzętu - ale wtedy jeszcze nie zbierałem :(
Różne komputery typu XT, AT, 386....
Zostawiłem sobie na pamiątke znalezione ZX Spectrum oraz Amigę...

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.