Podsumowując rok 2016..

Offtop reds 01-01-2017 1554 1
01-01-2017 01:48
Hej!
Chciałbym, abyście opisali co fajnego z retro/starepro osiągnęliście w 2016 roku oraz co planujecie w 2017!
Zaczynając odemnie.. 2016 zleciał mi całkiem szybko. W lutym zakupiłem GameBoya Advance SP w kolorze czerwonym, w maju kupiłem ThinkPada W520, później pod koniec roku otrzymałem ThinkPada 760EL o którym mieliście okazje już usłyszeć na IRC lub w innym wątku na forum. Oprócz nowego sprzętu, pod koniec roku zacząłem się na poważnie uczyć innych języków programowania niż lua - odrobinką js oraz jQuery, a później C(w którym już zacząłem pisać gre, której playable demo O B I E C U J E dostarczyć na następny tego typu wątek pod koniec 2017). Ze spraw mających większy związek ze starepro.. dzięki uprzejmości pfcode'a(i pewnie jego zaufaniu, chociaż nawet nie wiem czy on mnie lubi tak tbh) dostałem zaszczytną rolę OP kanału #starepro.geeks (na który oczywiście zapraszam).
Ah. I od dwóch miesięcy nie włączyłem żadnego Windowsa oprócz WfW3.11 i 98SE. Skoro już mówie o systemach i o tym jak bardzo(dalej) nie lubie nowych Windowsów.. Dla wszystkich wielbicieli oraz haterów, podzielę się z wami moim pulpitem, tym razem numerkiem 3(na którym zwyklę kodzę). WM to amiwm
552x309
i like trains
01-01-2017 15:07
OK, pochwalę się taką jedną zeszłoroczną zdobyczą, którą zamierzam w tym roku skonsumować...
Trafiła otóż w moje łapy pewna maszyna cyfrowa, z zewnątrz nic ciekawego, a wręcz kiepsko - poobijana i przybrudzona obudowa, połamana maskownica od stacji dyskietek, itd.
W środku jednak okazało się być całkiem ciekawie: 80286, 1 MB RAM, HDD - legendarny Kalok Octagon, FDD 1.2MB i 1.44MB, wszystkie napędy sterowane kartą kontrolera RLL o epickich rozmiarach, grafika VGA 8-bit, no i całkiem już zwyczajna karta I/O LPT+GAME+COM1+podstawki pod COM2.
A najlepsze w tym wszystkim to, że wszystko okazało się być w pełni sprawne, działa nawet ten flop z połamanym przodem.
Wystarczyło wpisać do CMOS parametry dysku twardego i wystartował DOS 5.0 i Windows 3.0, jedno i drugie w niemieckiej wersji językowej.
Pozostałe oprogramowanie na dysku też zazwyczaj było niemieckie, ani chybi komputer został niedawno sprowadzony zza zachodniej granicy, śmiechłem przez to mocno kiedy odkryłem na nim Wolfensteina 3D, czyli najsłynniejszą grę o zabijaniu Niemców, hehehe!
Plany na przyszłość:
- przełożyć płytę do jakiejś lepszej obudowy
- rozszerzyć RAM, płyta ma gniazda SIMM, 4 MB powinny działać bez problemu
- być może dołożyć FPU
- włożyć jakiś większy dysk, ale żadnego nudnego IDE, musi być coś z epoki czyli MFM/RLL/ESDI
- jakaś fajna SVGA 16-bit, oryginalna karta 8-bit przyda się bardziej do jakiegoś XT
- karta dźwiękowa
- karta sieciowa
- systemem operacyjnym docelowo zapewne będzie po prostu DOS w wersji z epoki, ale pobawię się też Minixem 2 oraz OS/2 1.30, przecież wielozadaniowość, wielodostęp, ochrona pamięci, itd. na takim sprzęcie to rzecz bardzo ciekawa i koniecznie trzeba tego spróbować...

Wygląda że w tym nowym roku będę miał fajną zabawkę!

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.