celenron mendocino

Sprzęt troll 01-01-1970 5802 34
21-08-2012 20:52
troll napisał/a:
chyba też dam se z tą płytą spokój bo się poddałem . kupię za grosze amd athlona xp + płyta główna w miejsce tego mendocino. za ok 100 zł komp jak się marzy do zadań z ze starymi grami i dosboxem :) + c64 + pegasus i amiga.


Niesportowe podejście, kupić może każdy głupi. Frajda ze starego sprzętu to jego ożywiane. MCbx to potwierdzi na 100%
21-08-2012 20:54
dhg napisał/a:
troll napisał/a:
chyba też dam se z tą płytą spokój bo się poddałem . kupię za grosze amd athlona xp + płyta główna w miejsce tego mendocino. za ok 100 zł komp jak się marzy do zadań z ze starymi grami i dosboxem :) + c64 + pegasus i amiga.


Niesportowe podejście, kupić może każdy głupi. Frajda ze starego sprzętu to jego ożywiane. MCbx to potwierdzi na 100%

Zgadzam Się
21-08-2012 21:02
Oskar Bil napisał/a:
dhg napisał/a:
troll napisał/a:
chyba też dam se z tą płytą spokój bo się poddałem . kupię za grosze amd athlona xp + płyta główna w miejsce tego mendocino. za ok 100 zł komp jak się marzy do zadań z ze starymi grami i dosboxem :) + c64 + pegasus i amiga.


Niesportowe podejście, kupić może każdy głupi. Frajda ze starego sprzętu to jego ożywiane. MCbx to potwierdzi na 100%

Zgadzam Się

@Oskar Bil: Chcę zobaczyć nagrany film, jak zaprogramowałeś EPROMEM bios, bądź dokonałeś jakiś "mocniejszych" modyfikacji, bo poza nic nie wnoszeniem w forum oraz swoim niechlujnym (lekko powiedziawszy) stylem nie reprezentujesz.
@dhg: Nie każdy user i amator to potrafi, więc o co tyle krzyku? Nie działa prawidłowo - napraw jeśli potrafisz. Jeżeli nawet nie wiesz jak do tego się zabrać/nie masz pojęcia co może być źle - zostaw, szkoda sprzętu, czasu i nerwów. Zrobisz to, gdy zdobędziesz doświadczenie, "pchanie z mordą na pączki" nie pomaga.
21-08-2012 21:28
@MJG_1 Ja Interesuję Się Tylko I Tylko OSami I Programami I Komputerami,Ale Programowanie Mnie Nie Interesuję!
21-08-2012 22:13
no to spróbujemy go ożywić ;) macie jakieś pomysły aby go naprawić? klawiaturę nawet nie chce wykryć :( z grafiką już poradziłem tyle że pluje że bios rom checksum error insert  in disc drive a:  error drive a:  system halted i zwis mimo że fdd jest sprawne i prawidłowo podpięte
22-08-2012 00:05
Oskar Bil napisał/a:
@MJG_1 Ja Interesuję Się Tylko I Tylko OSami I Programami I Komputerami,Ale Programowanie Mnie Nie Interesuję!

Czego można się spodziewać po 9 latku.. "Kolega" chyba nie rozumie czym różni się programowanie pamięci flash, a programowanie jako pisanie kodu czy ustawienie pracy pralki.
22-08-2012 00:19
polecam książkę o programowaniu w Języku C "Język C Wprowadzenie do programowania: Stephan G. Kohan a programowanie w pamięciach rom służy do tego specjalna karta i odpowiednie język programowania o ile pamiętam to aby wyczyścić rom trzeba bombardować promieniami ultrafiolet lub laserem czy jakoś tak i hex lub assembler lub C trudne ale możliwe na takich zasadach działają do tej pory crackerzy z Pegasusa czyli konsoli do gier bazarowych i samych konsol ciekaw jestem jak im się udało przenieś cały kod maszynowy procesora, i-o, gpu itp do gluta jak myślicie? bo tak są zbudowane pegasus - y dzisiejsze gdyż podzespołów już nie ma i firmy poupadału już bardzo dawno (np. MOS Technology)
22-08-2012 00:38
MJG_1 napisał/a:
Oskar Bil napisał/a:
@MJG_1 Ja Interesuję Się Tylko I Tylko OSami I Programami I Komputerami,Ale Programowanie Mnie Nie Interesuję!

Czego można się spodziewać po 9 latku.. "Kolega" chyba nie rozumie czym różni się programowanie pamięci flash, a programowanie jako pisanie kodu czy ustawienie pracy pralki.

Akurat To Jest Zbyt Głupie Aby Tego Nie Rozróznić!
22-08-2012 01:42
ROM checksum error to jest wyraźnie uszkodzenie BIOSu...
Może rzeczywiście ta kość jest za przeproszeniem urżnięta w połowie? Można by znaleźć płytę z podobną 2Mbit kością po czym hotswap, wtedy byłaby 100% pewność co do kości. I od razu mówię, że Uniflash nie lubi tego gatunku, znam listę wspieranych chipów Uniflasha 1.4 niemal na pamięć. Robiło się zanim skręciłem Willema.

Uniflash jest programem robiącym programator BIOSów z płyty głównej. BIOSy programuje się na hotswap. Plus jest taki, że zaprogramuje prawie wszystko nie czepiając się zgodności z płytą, więc można zaprogramować wiele chipów, które normalnie by nie przeszły. Minus jest taki, że zaprogramuje wszystko nie czepiając się zgodności z płytą, więc można sobie uszkodzić właściwy BIOS.

Jeżeli rzyga tymi komunikatami "ciągiem" bez żadnych operacji stacją, to może być sytuacja taka:
1. BIOS wykrywa błąd we własnej sumie kontrolnej. Wada kości, urżnięcie kości w połowie, nalot na pinach Ax.
2. BIOS wyświetla ROM checksum Error i próbuje zabootować z flopa z flashem.
3. Z jakiegoś powodu nie udaje mu się - z reguły taki błąd jest gdy nie ma stacji lub dyskietki, ale tutaj może nie być elementarnego wsparcia dla kontrolera flopa.
22-08-2012 03:15
raczej to pierwsze. Da się to naprawić? czy do elektryka?
22-08-2012 08:06
troll napisał/a:
raczej to pierwsze. Da się to naprawić? czy do elektryka?


da sie, pod warunkiem posiadania innej płyty głównej z biosem award. trzeba zrobić hotswap i flash biosa uszkodzonej płyty. przy hotswapie przydaje sie pewna ręka i troche dyscypliny lub taka zabawka:

Adapter dual-bios / hotswap
22-08-2012 13:53
@up, z tego co wiem na początku lat 2000 wprowadzano Dual Bios jako standard, bodajże w płytach Gigabyte. Ciekawi mnie, czy można by zaprogramować drugą kość tak, aby mainboard miał bios tylko jednego producenta? Należałoby to robić poprzez jakiś typ epromu, uniflashu na innej płycie, czy też hot swap?
22-08-2012 15:00
Wpadłem jeszcze na jeden pomysł... Sprawdziłeś w ogóle, czy bateria od BIOSu jest dobra?
22-08-2012 18:45
MCbx napisał/a:
Wpadłem jeszcze na jeden pomysł... Sprawdziłeś w ogóle, czy bateria od BIOSu jest dobra?


Nie wiem, czy miałoby to znaczenie. Gdyby była uszkodzona, to komputer, informując za każdym razem o tym użytkownika, uruchamiałby się po prostu korzystając z ustawień domyślnych BIOS'a oraz ustawiając datę i czas systemowy na fabryczny (np. na 1 stycznia któregoś tam roku, godzina 00:00), ponieważ nie mógłby na niej nadpisywać żadnych danych. Można także bez problemu uruchomić peceta bez takiej baterii, nawet sam miałem do czynienia z takim egzemplarzem (to był bodajże PC z procesorem Pentium 233 MMX, nazwy płyty głównej oraz BIOS'a nie pamiętam).
22-08-2012 19:50
Niekoniecznie.
Checksum error in CMOS to nie checksum error in BIOS. Problem jest taki, że wszyscy, z rzadka nawet producenci płyt głównych, sobie to mylą.
Poza tym miałem kiedyś styczność z płytą z piękną bombą zegarową - BIOS, który nie rusza właśnie bez baterii plus bateria w DS1287...

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.