Czy są tu fani Thinkpadów?

Sprzęt pgru 16-11-2018 2294 14
16-11-2018 15:49
Dotyczy Thinkpad T43. IBM 2669
Thinkpad zgłaszał problem z baterią podtrzymującą zegarek i za każdym razem trzeba było ustawiać czas w BIOSie. Chciałem wymienić baterię na nową. Wbrew pozorom nie było łatwo bo jedna śruba była urwana. Dlatego rozwierciłem śrubę, gdyż inaczej nie można było dostać się do środka. Niestety po włożeniu nowej(a nawet po powrocie do starej) baterii Thinkpad nie świeci nawet diodami pokazującymi włączenie zasilania(oczywiście komunikatów żadnych też nie pokazuje).

Zmiana zasilacza na inny nic nie dała.

Czy mam go zostawić włączonego do prądu na kilka godzin albo zrobić coś innego?
16-11-2018 18:58
Odłącz od zasilania, wyjmij baterię. Rozkręć laptopa, wyjmij płytę główną, omieć ją jakąś szczoteczką czy pędzlem. Jest szansa że opiłek metalu wpadł na płytę/pod chip i coś zwarł. Więc teraz zależy Ci by się potencjalnych pyłów pozbyć. Przedmuchanie płyty sprężonym powietrzem również zalecane.
Następnie weź tę płytę, zasilacz i niezbędne elementy by ją uruchomić (np. gniazdo zasilania, ram, procesor, chłodzenie) i złóż to na stole luzem. Spróbuj uruchomić tę gołą płytę podłączoną do zewnętrznego monitora. 
Jak zadziała to masz szczęście. Jeśli nie to lecimy dalej.
Wyjmij RAM, podłącz głośniki lub beeper i słuchaj czy płyta daje jakieś sygnały dźwiękowe. 
Jeśli tak to znaczy że płyta nie jest w pełni uceglona i można spróbować coś walczyć. Jeśli nie to daj sobie spokój bo zakładam że większych diagnostyk nie dasz rady sam wykonać.
16-11-2018 23:00
Jeśli to co polecił Aveo nie przyniesie żadnych efektów, polecam spróbować wyładowania kondzioli. Gdzieś kiedyś wyczytałem magiczny sposób podobno polecany przez jakiś IBMowy tech support - przy odłączonym zasilaniu 30 razy wcisnąć power button, potem przytrzymać na 30 sekund, powtórzyć 3 razy, potem od nowa podpiąć zasilanie i sprawdzić, czy cokolwiek mu się polepszyło. Jeśli dalej pozostanie uceglony, to możliwe że problem leży w walniętej płycie głównej - czasami przez wyginanie płyty mogą pęknąć luty, lub co gorsza odpaść większe elementy SMD. Wtedy poza hotairem pozostaje ci głównie kupno nowej płyty. Na allegro dostaniesz w miare tanio T43 (do jutra jest aukcja za 40PLN którą licytuje, możesz podbić)
i like trains
26-11-2018 17:35
Czyściłem płytę - patyczkami i spr. powietrzem. Zmieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze i nic. Nawet nie pokazuje diody, że ładuje.

W okolicach U47 jest przewiercenie(tam trzymała się śruba) i w porównaniu do pozostałych "okręgów" na płycie brakuje m.in. tego cienkiego okręgu w środku.
26-11-2018 17:52
Pokaż dobrze oświetlone zdjęcie z bliska tego przewiercenia.
28-11-2018 12:14
Nie wiem czy jest wystarczającą jasne, ale na razie zrobiłem takie(strzałką zaznaczone gdzie było przewiercenie), zdjęcie ma kilka MB:  https://ufile.io/vjk3x
28-11-2018 17:10
Na litość boską, wrzuć foto na uguu.se czy mixtape.moe a nie na ten scam site.
28-11-2018 17:53
Albo do Galerii na Starepro :)
Trochę pfcode'a i technika się gubi.. ~ Aveo, 2015
29-11-2018 17:38
Jest w galerii:
29-11-2018 23:46
Nie wygląda mi to na krytyczne uszkodzenie. Szczerze mówiąc nie wiem co można by jeszcze zrobić. Raczej sam więcej i tak nie dasz rady ogarnąć tak sądzę. 
Ja bym sprawdził czy masa i plus na złączu zasilania nie są zwarte. Jeśli nie to jedziemy dalej - sprawdzanie obecności napięć na liniach zasilania. Np. na RAM, CPU Vcore itd.
30-11-2018 11:14
Dziękuję za odpowiedź.
01-12-2018 14:26
Chyba chodzi o zwarcie, bo o ile pamiętam po podłączeniu kolejnego zasilacza, zasilacz trzeszczał i wydawał jakieś dźwięki. Możliwe też (bo zmieniałem), że źle włożyłem nową baterię CMOS(kabelki miały inny kolor niż na org.) - czy takie coś mogło uszkodzić ładowanie/BIOSa?
02-12-2018 12:40   (Edytowano: 02-12-2018 12:41 )
Jeśli zasilacz miał takie objawy to tak. Może być coś gdzieś zwarte.
A co do BIOSu - nie mam pojęcia czy zmiana polaryzacji baterii coś uszkodzi. Nigdy nie próbowałem i nie testowałem. Może tak, może nie. Ale myślę że raczej nie. Baterie CMOS są zbyt słabe by spowodować jakieś trwałe szkody raczej.
16-12-2018 21:04
Sprawdzałem zasilanie. Na końcówce gniazda jest poprawne napięcie, przy sprawdzeniu 2-ch styków, jeden jako masa drugi jako dodatni. Podczas sprawdzania multimetrem przy włączonym zasilaczu, z fragmentu zaznaczonego na zdjęciu było spięcie i ulotnił się smrodek. Sprawdzano wsadzając - do tych kółeczek(np. uszkodzonego) metalowych, a plusem stykając różne punkty.
Czy oznacza to prawdopodobnie uszkodzony kondensator za tymi układami? Czy po prostu coś mogłem uszkodzić?

17-12-2018 11:18
Mogłeś zrobić zwarcie sondami multimetru i wysłać jakieś napięcie tam gdzie go nie powinno być. A co zostało uszkodzone to już gruba kwestia do diagnozy.
Na zdjęciu układ to sterownik ładowania baterii. Więc możliwe że tylko padła sekcja odpowiedzialna za obsługę i ładowanie akumulatora ale równie dobrze mogło paść coś więcej i coś ważniejszego. Jeśli Ci na laptopie zależy to nie grzeb, kup nową płytę główną do niego i wymień albo daj komuś kto to potrafi na pewno.

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.