286 - głuchy twardziel

Sprzęt Autumn81702 13-11-2017 168 5
13-11-2017 18:18
Pacjent: https://stare.pro/catalog/Autumn81702/680/

Problem: po podłączeniu dysku twardego (sygnał+zasilanie) dysk w ogóle nie rusza - zupełnie tak, jakby nie był w ogóle obecny w komputerze. BIOS oczywiście informuje mnie o błędzie kontrolera dysku twardego.
Wykluczono problem z zasilaniem (zasilacz sprawny), kartą We/Wy (do kontrolera podłączone są też stacje dyskietek 3,5" i 5,25" - BIOS normalnie je wykrywa) i dyskami twardymi (na innych komputerach normalnie działają).
Testowane dyski: Seagate ST3120a (106,9MB) oraz WD Caviar 2540 (540,8MB).
Karta kontrolera nieznanej marki, z tyłu PCB udało mi się znaleźć jedynie oznaczenie "KS-1630B2" - niestety wujek Google się upił i po wpisaniu oznaczenia przekierowuje mnie do "pepików" i jeszcze pokazuje mi... gacie ( ͡° ͜ʖ ͡°). W związku z czym o takim czymś jak manual karty mogę zapomnieć.

Pojawia się pytanie - co jest przyczyną problemu i jak rozwiązać ten problem?
Czy może być to kwestia baterii CMOS - a właściwie: jej braku?
Kolekcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
13-11-2017 22:08   (Edytowano: 13-11-2017 22:09 )
Czy masz pewność, że wyżej wymienione dyski są w 100% sprawne? Czy karta kontrolera ma jakieś zworki, szczególnie oznaczone Master/Slave, lub HD0/HD1?

Wstępnie nie mogę wykluczyć, że może to być wina braku baterii CMOS, ale z drugiej strony śmierdzi mi tu martwymi dyskami lub problemem z kontrolerem.
Co do samej karty - też próbowałem ją znaleźć w googlach, jak na razie bez skutku. Fajnie byłoby jeśli udostępniłbyś both zdjęcia mobo jak i zdjęcia karty, najlepiej hi-res
Amiga rulez i nie kwestionuj tego.
"Ale win98se to ty szanuj" ~ Aveo, 2016
"To czerwone to jest taki ten.. no" ~ Wsad13, 2016
14-11-2017 21:56
"Najprostsze rozwiązania zawsze okazują się najlepsze" - wyjąłem i włożyłem raz jeszcze kartę We/Wy. Potem wymieniłem taśmę sygnałową (stara 40-pinowa 2 końcówki, obecnie 40-pinowa z 3 końcówkami) i Seagate ruszył ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Dyski chodliwe, Caviar ponadto był testowany w MHDD. Jeśli chodzi o zdjęcia karty to na dniach je wykonam; co do płyty głównej to nie ukrywam że najzwyczajniej w świecie nie chce mi się rozkręcać tego komputera. Jak jednak będzie to możliwe, oczywiście foty będą.
Kolekcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
14-11-2017 23:34
Ciesze się, że karta jednak działa. Moje rozwiązanie było po części poprawne, a przynajmniej zachaczało o prawdę - pisałem o zworkach master i slave, a ty zmieniłeś nieistniejącą zworkę używając taśmy (tzw. cable-select)
16-11-2017 18:27
>Jeśli chodzi o zdjęcia karty to na dniach je wykonam

Kolekcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
19-11-2017 13:57
Ok, poszukałem w googlach datasheetów od chipów i jestem lekko zdziwiony. O ile DP8473V to chip kontrolera stacji, o tyle karta jest na tyle stara że nie używa jednego chipu jako kontrolera IDE, co mnie lekko zadziwiło.
Poświęciłem dobrą chwilę na wyszukiwanie kart z chipem DP8473V łudząc się że znajdzie się tam i twoja, ale niestety moje poszukiwania nie były zbyt owocne. Za to na plus w tym przypadku wychodzi to, że jest więcej niż jeden chip do IDE - wszystkie z nich mają dostępną dokumentacje, PCB jest tylko dual-layer, więc wystarczy wolne popołudnie, kartka, ołówek, datasheety chipów i pinouty ISA i IDE żeby rozrysować sobie co robią pozsczególne jumpery.

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.