SETUP z ręczną zmianą CHS

Szukam Autumn81702 13-06-2018 1557 1
13-06-2018 20:41
Tak jak w temacie - zlecenie dość nietypowe, albowiem chodzi o coś w stylu "Generic SETUP" (np. do opisanej tutaj kiedyś "oliwy"). Kiedyś na takie coś natrafiłem co prawda w internecie, lecz niestety stronę zgubiłem.

Dokładniejszy opis:
Posiadam 2 komputery (Olivetti M290-25 oraz NCR 386SX), w których w teorii nie można ręcznie ustawić parametrów dysku twardego (nazwałem to "sztywnym CHS-em"), a w praktyce wiem że się da to zrobić lecz z tego co wiem to trzeba użyć jakiegoś setup-a uruchamianego przy starcie komputera z dyskietki.
Niestety dysk pasujący do "oliwy" (WD Caviar 280) najpewniej wyzionął ducha (wariacje przy pracy), a dysk znajdujący się w NCR-ze (Conner CP30084e) okazał się również być trupem (brak jakiejkolwiek reakcji przy podłączeniu do zasilania).

W związku z tym tutaj pojawia się pytanie - czy wiadomo coś komuś o takim setupie, który mogę uruchomić z dyskietki i za jego pomocą ustawić parametry dysku twardego?
Nie chce mi się szukać dysków pasujących do tych komputerów (zerknąłem z ciekawości na Caviara - najtaniej znalazłem za 4 dychy i nieznany stan) i chciałbym wykorzystać dyski które mam obecnie, lecz bez ustawienia odpowiednich parametrów użycie ich jest niemożliwe.
Kolekcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
14-06-2018 09:06
Jeśli BIOS zapisuje konfigurację w formacie identycznym jak w IBM AT, to powinien działać GSETUP:
http://www.minuszerodegrees.net/5170/setup/5170_gsetup.htm

Nieco późniejsze BIOSy AMI obsługuje AMISETUP.

Można też znaleźć jakiś "PHXSETUP.ZIP", zapewne do BIOSów Phoenix.

Aczkolwiek jeżeli BIOS obsługuje tylko sztywną listę typów dysków, to żaden program nie pomoże.
W takim przypadku można jedynie zrzucić zawartość ROM, zmodyfikować tablicę parametrów dysków, i zaprogramować ROM od nowa.

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.