Windows 3.0

Stare programy Belfer1952 15-05-2019 1912 1
15-05-2019 02:45
Witam. Czy ktoś dysponuje nakładką spolszczającą Windows 3.0? Jak pamiętam, nie był on w Polsce zbyt popularny, ponieważ nie można go było kupić - był dołączany do komputerów sprzedawanych w Polsce z importu. Mimo tego gdzie-nie gdzie funkcjonował, ale nie można było używać w nim polskich znaków diakrytycznych. O ile dobrze pamietam, to pojawiła się nakładka spolszczająca o nazwie bodajże "Polwin". Był też produkt o nazwie "ĄŻ". Potem był Windows 3.1, który już można było kupić w wersji pudełkowej i można go było także kupić z komputerami składanymi w Polsce (np. komputery Optimus). To były już wersje spolszczone, nie potrzebne były już spolszczenia - co najwyżej pojawiły się pakiet z dodatkowymi fontami polskimi. Ostatnio na Windows 3.0 zainstalowałem MS Word 2.0 PL, ale jest on bezużyteczny z uwagi na brak polskich liter przy edycji. W dobie królowanie Windows 3.1x był taki pakiet o nazwie "Zecer", oferujący oprócz fontów sterownik klawiatury, ale nie daje się go zainstalować w Windows 3.0. Stąd moje poszukiwanie jakiejś nakładki.
16-05-2019 21:53
Nie tylko z importu, także polski Protech sprzedawał komputery z Windows 3.0 - w komplecie był także Entertainment Pack oraz właśnie Polwin.
Drugą polską firmą która sprzedawała sprzęt z Windowsem był Optimus, ale oni to chyba dopiero od wersji 3.1
Kwestia polska w Windows 3.1 jest skomplikowana:
- oryginalna wersja nie miała żadnej obsługi polskich znaków, tak więc wciąż potrzebne były jakieś nakładki
- później pojawiła się wersja EE (East Europe), wciąż angielskojęzyczna, ale już z polskimi fontami i klawiaturą
- jeszcze później wyszła wersja polskojęzyczna

Tak czy owak, wrzuciłem na FTP (podkatalog "win30") Windows 3.0 w wariancie OEM Protech (a więc z Polwin'em), a także Polwin w postaci sprzedawanej jako oddzielny produkt.

Aby móc odpowiedzieć w tym wątku, zaloguj się.