Rozmowy, rozmówki i debaty niesejmowe ...

Offtop Sacull 01-01-1970 34196 236
01-07-2006 20:34
Rewelacyjne ... jak to znalazłeś?
Naczelny zrzęda

Luk

01-07-2006 21:01
Znalazłem w jakimś numerze 'Komputera' ceny 2-ch konfiguracji Mazovi:

01-07-2006 23:23
To jest pierwsza Mazovia, była też 1032 z prockiem 286! Ta pierwsza miała płytę główną z ruskim procesorem-klonem 8086 zwanym potocznie (od zakładu produkującego) Kvazarem, a monitor MM 12 P produkowały zakłady Polkolor
Stacje dyskietek były niemieckie, dopiero w wersji 1032 wprowadzono produkcji polskiej Mera. Dyski były to popularne Seagate ST-225, 5.25" i był to najdroższy element z racji wysokich ceł oraz ogólnej wysokiej ceny sprzetu i jego transportu. Podobno, ale nie jest to potwierdzone, w Elwro pracowano nad dyskiem (->?R. Marczyński?), na jeszcze amerykańskich częściach, ale wyszło tylko kilka prototypów.

Dla Krakowiaków - W AMW jest taki monitor, ale uszkodzony (sprawdzałem, przywlokłem ze sobą swoje 286 i narobiłem zamieszania :) ), piszczy i wyświetla jasnobursztynowo na ciemnobursztynowym w paski zamiast bursztynowo na czarnym.

A co do obrazka, było to w czasie większej aktualizacji, gdzie całe forum oszalało (update w czasie rzeczywistym).


....EDIT.....

Dorwałem jeszcze jedną rzecz, to jest z czasów, kiedy tłumaczono Windowsy 3.x. Więc wtedy nie było dokładnie ustalonego słownictwa komputerowego w j. polskim. Jedna z gazet wydrukowała taką tabelkę porównującą różne standardy polskich wyrażeń.
Teraz widzimy, jakie standardy zostały przejęte. Są to po częsci modele pokazane w pliku, po części nowe wyrażenia. Kto korzysta z iMaków wie, że Apple trzyma sie jak może standardu SAD i nie chce puścić mimo, iż jest kiepski.
UWAGA! DUŻY PLIK JPEG (1551x1757px)!

Z drugiej strony był cennik boston Computer Exchange w dolcach :)

Luk

02-07-2006 10:26
Mam trochę cenników z '86, '88 i '89, jak ktoś chce mogę zdjęcie zrobić.
MCbx, dysku BIOS nie widzi, ale za to DOS widzi... HDD regenerator też go nie widzi.

Monitor jest drogi? Jak za 5 zł to bierz, postawisz sobie jako ozdobe.
03-07-2006 19:44
Jak dysk masz pod IDE i puścisz pod Pentiumem, czy 486 ze zintegrowanym onboard kontrolerem i widać go w BIOSie, to HDD Regenerator go zobaczy.
A jak wprowadzisz na chama informacje o dysku do BIOSu?

Monitor za 1.83, ale mam i tak tego za dużo :).

Luk

03-07-2006 20:24
Nie widzi na celeronie ani na 386, wcześniej widział.
386 nie ma auto rozpoznawania, jak wprowadzę ręcznie nie widzi.
-----
MCbx, popracuj nad tą dyskietką z Kaloka, ewentualnie rzuć gdzieś jej obraz, pobawie się w hakera :P.
Przydało by mi się takie narzędzie...

//Sacull - przycisk "edytuj" ...
03-07-2006 22:04
nie widzi znaczy się Hard Disk Fail?

Popróbuję coś z tym regenerem zrobić. Tylko nie mogę nawet jej zczytać - wyskakuje mi błąd "Sector not found" - typowe dla rozkalibrowanych urządzeń, ale stacja jest WZOROWO skalibrowana (sam kalibrowałem, na innej, sprawnej i nie rekalibrowanej to samo).

Luk

03-07-2006 22:49
Pomyliłem się o kilka cylindrów. Bateria często pada...
Już widzi, ale celeron dalej nie... sformatował się itd.

Mój BIOS ma fajną funkcję która sprawdza optymalne interleave.

Nie udało ci się ani raz odczytać tej dyskietki? Czy nie możesz zrobić obrazu?
04-07-2006 02:47
To wogóle nie jest format, jaki sobie najczęsciej wyobrażamy, czyli ścieżka, strona, sektor itd. to jest coś jak Memtest - ładuje się z "rozepchanego" boot-sektora.Tylko, że na obraz reaguje jak IBMowska dyskietka XDF - nie może odnaleźc sektorów. A tak wogóle ciekawe, jak IBM te XDFy robił (1.88MB) :).

Luk

04-07-2006 10:22
Rawrite też tego nie przeczyta?
Bardzo kiepsko... opisz to trochę dokładniej.

PS. skasuj jeden z postów ;).
//Sacull - mam wybrać losowo? :D A tak na serio - posprzątałem :)
04-07-2006 14:04
Po pierwsze - komunikat "sector Not found" jest systemowy - wywala go każda aplikacja pod DOSem.
Nie wiem dobrze, jak jest ze strukturą programu, ale program boot'uje się bezpośrednio, tzn. nie odpala DOSa po czym jest w Autoexecu, ale odpala sie z boot-sektora. Dlatego też dyskietka zawiera DANE PROGRAMU, a nie tablice FAT i inne takie brednie :). Tyle z moich oględzin wstępnych. Jeżeli jest się upartym, można dyskietkę skopiować. Otóż należy rozkalibrowac stację tak, żeby w Disk Editorze otwierało pierwszy sektor (z resztą głowiłem sie i nie rozkalibrowałem), a następnie skopiować DISKCOPY na drugą stację, tak samo rozkalibrowaną (!). Program odpala, ale tylko, gdy druga stacja jest rozkalibrowana, a kiedy nie jest mnożą się "data error-y". Z rozkalibrowanej stacji program startuje, ale się zawiesza ustawiając głowicę w miejscu, w  którym powinna byc na oryginale taka dziurka. System "z dziurką" był stosowany przez IZOM (Bułgaria, nośniki 8" do mikrokompów), później zmałpowało go VisiCorp w VisiON (1983, 5.25"). Jak na razie nie ma na to lekarstwa.

Luk

04-07-2006 14:41
http://www.oldskool.org/shrines/lbd
Tutaj pod koniec są opisane wszystkie metody zabezpieczeń, wogóle cały artykół jest ciekawy.

Mam jeszcze pytanie: Czy Mobo Xt będzie działać z zasilaczem AT?
04-07-2006 15:59
Tu nie ma opisanego tego zabezpieczenia, gdyż wszystkie opisane dotyczą dysków sformatowanych (mniej lub więcej) w systemie DOS. Tymczasem ten dysk NIE JEST w systemie DOS. załadowana bezpośrednio jako system aplikacja sprawdza sobie dziurkę i może jakieś inne zabezpieczenia.
Kopiowałem to w systemie "niewątpliwie_kurde_linuxowym" czyli SysV7. Działanie przypominało trochę uszkodzoną kserokopiarkę wyrzucającą czarne kartki - docelowy dysk, po obejrzeniu DiskEditem, zawierał same zera binarne w NORMALNYCH sektorach :(.

Luk

04-07-2006 16:22
Pieprzone zabezpieczenia...
Przydał by mi się jakiś taki regenerator, który mógłbym odpalić na IBMie żeby spróbować zrobić coś z tym dyskiem.

Dostałem masę złomu w tym ok. 7 8bitowych kart pełnej długości, 16 bitową kartę EGA, jakiś kontroler MFM i kontroler portów, 3 dyski: dwa ST-225 (nie chodzą jak poprzeni ;)) i 20 Megowego NECa który jest sprawny tylko w 75%... po ~80% przerywa format.
Płytę główną turbo z koprocesorem 8087 (!).
Chciałbym z tego złożyć komputer, ale nie mam zasilacza XT, więc, czy taki  AT będzie współpracował z płytą?

Jak do płyty podłączyć dwa kable z zasilacza? ;)
Nie chcę niczego popsuć... nie wiem który pierwszy, a który drógi.
04-07-2006 19:18
Jak gniazdo jest AT powinien wejść. Tylko czarnymi do siebie :)
Dlaczego po 80% NEc przerywa format, tzn. co dokładniej robi?
Jeżeli płyta ma Compaqowski Generic Turbo XT BIOS (klon IBM BIOSa), może akceptować "z BIOSu" dysk twardy (!).
Większość płyt NEC miało zamiast zworek komplet przełączników DIP, ale możesz spróbować poszukać tej płyty na jakimś TH99.
04-07-2006 19:22
Jak gniazdo jest AT powinien wejść. Tylko czarnymi do siebie :)
Dlaczego po 80% NEc przerywa format, tzn. co dokładniej robi?
Jeżeli płyta ma Compaqowski Generic Turbo XT BIOS (klon IBM BIOSa), może akceptować "z BIOSu" dysk twardy (!).
Większość płyt NEC miało zamiast zworek komplet przełączników DIP, ale możesz spróbować poszukać tej płyty na jakimś TH99.
04-07-2006 20:33
Ze względu na przeładowanie tematu, które dzisiaj wszyscy odczuli, zamykam...

Ten wątek został zamknięty. Aby rozpocząć nową dyskusję, zaloguj się.